جذب مدرس جهت ضبط ویدئو آموزشی جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید
0

آشنایی با مفهوم قیف بازاریابی

اهمیت استفاده از قیف بازاریابی در رونق کسب و کار

دو قطب مهم و اساسی در موفقیت کسب و کار شما بازاریابی و فروش هستند. قیف بازاریابی به طور کلی افراد را به مشتریان وفادار کسب و کار شما تبدیل می کند. معمولا قیف فروش و بازاریابی برای تبدیل خریدار به مشتری واقعی روند یکسانی را طی می کنند.

در ادامه با مفهوم قیف بازاریابی و تفاوت آن با سفر مشتری بیشتر آشنا می شوید.

دیدگاه های اساسی درباره قیف بازاریابی

برای استفاده از قیف بازاریابی و سفر مشتری ۲ دیدگاه کلی وجود دارد.

افرادی که به دنبال بازارهای مختلفی هستند معمولا برای جذب مشتری و رونق کسب و کار خود از ۲ روش استفاده می کنند. برخی از آن ها از روش قیف بازاریابی یا همان marketing funnel استفاده کرده و میزان بازدهی کسب و کار خود را بالا می برند.

عده دیگر با تمرکز روی مشتریان و استفاده از سفر مشتری کسب و کار خود را رونق می دهند. روند این دو دیدگاه در افزایش فروش تقریبا یکسان است اما نقطه تمرکز آن ها با یکدیگر تفاوت دارد.

قیف بازاریابی

تفاوت سفر مشتری و marketing funnel

در سفر مشتری تمرکز اصلی روی فعالیت های مشتریان است در حالی که قیف بازاریابی روی فعالیت های شرکت یا سازمان مورد نظر متمرکز است.

رابطه قیف بازاریابی و جذب مشتری

معمولا در ابتدا و شروع هر کسب و کار برای جذب مشتری هیچ راه مشخص و ثابتی وجود ندارد. مثلا در بحث تبلیغات مشتری را فراخوانی کرده اید اما توانایی پاسخگویی به سوالات او را ندارید.

استفاده از قیف بازاریابی یکی از روش های مهم و پر طرفدار مخصوصا در اوایل شروع کسب و کار است. برای استفاده از این روش باید قبل هر چیز تمام افراد جامعه را به عنوان مشتریان احتمالی خود در نظر بگیرید.  یکی از باورهای اشتباه صاحبان کسب و کارهای کوچک این است که فکر می کنند هر کس درباره محصول آن ها کنجکاوی می کند، حتما از آن ها خرید خواهد داشت.

این تصور اشتباه باعث می شود روی مفهوم بازاریابی کمتر تمرکز کرده و موجب کاهش میزان فروش می شود. مثلا شما در نزدیکی دانشگاه یک فست فود راه انداخته اید و ابتدا تصور می کنید که تمام دانشجویان دانشگاه مشتری شما هستند. بنابراین اگر تنها ۲۰ درصد آن ها روزانه از شما خرید داشته باشند، برایتان کافی است. در حالی که این موضوع را فراموش کرده اید که ممکن است همه این افراد مشتری شما نباشند.

قیف بازاریابی

روش قیف بازاریابی این نکته را به شما یادآوری می کند که مشتریان احتمالی شما، همگی واقعی نبوده و تنها درصد کمی  از آن ها به طور واقعی از شما خرید خواهند داشت. این دیدگاه به شما در تبلیغات بهتر و موثرتر بسیار کمک می کند.

شما باید با استفاده از روش های درست و اصولی تبلیغات به مشتریان احتمالی خود درباره محصول یا خدماتتان آگاهی داده و آن ها را نسبت به خرید محصول یا استفاده از خدمات ترغیب کنید.

نکات استفاده از قیف بازاریابی

هدف اصلی شما باید فروش محصول و رونق کسب و کارتان باشد. برای جذب و نگهداری مشتریان خود باید ابتدا مشکلات آن ها را شناخته و برای حل آن ها راهکار مناسبی در نظر بگیرید. برای دوام تجارت خود نیاز به مشتریان وفادار دارید.

روش قیف بازاریابی به شما این نکته را می آموزد که برای رونق کسب و کار خود حتما میزان تقاضا را در نظر بگیرید. برای مثال اگر فروشنده لوازم آرایش هستید، بیشترین درصد مشتریان شما خانم ها هستند. بنابراین سعی می کنید نظر آن ها را به خود جلب کنید.

برای معرفی محصولات یا خدمات خود از روش های متنوع استفاده کنید. مثلا استفاده از سایت های مختلف همراه انتشار ویدئوهای رایگان و آگهی های تبلیغاتی مختلف روند جذب مشتری را بالا می برد.

تمرکز اصلی خود را روی فروش محصول نگذارید و حتما راهکارهایی برای خریدهای بعدی مشتریان خود در نظر داشته باشید.

قیف بازاریابی ابزاری است که کسب و کار شما را رونق داده و موجب افزایش فروش محصولاتتان می گردد. برای اطلاع از تخفیف های آموزشی، ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *