جذب مدرس جهت ضبط ویدئو آموزشی جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید
0

آموزش آشنایی با ساختار شبکه‌ های موبایل

آشنایی مقدماتی با ساختار شبکه‌های موبایل

شبکه‌های موبایل کار خود را از مرداد ماه سال ۱۳۷۳ مبتنی بر فناوری نسل دوم و تنها برای ۹۲۰۰ شهروند تهرانی آغاز کرده و اولین شرکت وارد کننده گوشی‌های همراه، نوکیا بود.

چندین سال بعد ورود شبکه‌های موبایل به ایران شرکت‌هایی نظیر زیمنس، آلکاتل، اریکشون و صاایران فعالیت خود را در زمینه تولید گوشی‌های همراه شروع کردند.

در این مقاله با ساختار این شبکه ها در ایران آشنا شده و اجزای سازنده آن را بررسی می‌کنیم.

اجزای تشکیل دهنده شبکه‌های موبایل

شبکه‌های موبایل به طور کلی از اجزای زیر تشکیل شده‌اند:

(MS(Mobile Station

بخشی از شبکه در عموماً در اختیار کاربر قرار گرفته و شامل دستگاه (گوشی) و سیمکارت آن است.

(BTS(Base Transfer Station

شامل تجهیزات شبکه بوده و مسئول برقراری ارتباط‌های رادیویی بین گوشی و شبکه و برعکس را به عهده دارد. BTS در واقع عمان فرستنده‌ها و گیرنده‌هایی هستند که در نقاط مختلف شهر نصب شده و اندازه گیری‌های مهم مانند قدرت و کیفیت سیگنال را انجام می‌دهند.

واحد کنترل (BCS)

مخفف عبارت Base Control Station و مسئول مدیریت چندین ایستگاه را به عهده دارد. فرایند مذکور باعث شده تا ارتباط گوشی از یک منطقه به منطقه دیگر حفظ شود.

شبکه‌های موبایل

مرکز سوئیچینگ دستگاه در شبکه های موبایل

این مرکز عملیات راه اندازی و سوئیچ داده را به عهده داشته و وظایفی مانند ارائه صورت حساب مشترکین را به عهده دارد همچنین این واحد وظیفه محاسبه هزینه‌های کنترل و انجام عملیات سوئیچ بین BSC های مختلف را به عهده دارد.

HLR

شبکه‌های مبتنی بر تلفن همراه  به دلیل تغییر مکان مشترک به یک مرکز برای ثبت اطلاعات کلیه مشترکین نیاز داشته تا در مواقع ضروری شبکه در اختیار آن‌ها قرار بگیرد. به این مرکز اصطلاحاً HLR (Home Location Registor) می گویند.

هنگام جابجایی مشترک، آخرین مکان او ثبت خواهد شد.

پایگاه داده در شبکه موبایل چیست؟

معمولاً در شبکه‌های گوشی، در کنار هر مرکز سوئیچینگ تجهیزاتی به نام VLR قرار داشته که فضایی برای ذخیره و نگهداری آخرین وضعیت مشترکین در شبکه ایجاد می‌کند.

VLR معمولاً از ۲ بخش تشکیل شده که عبارتند از:

  • (AUC(Authentication Center به عنوان مرکز تشخیص و تأیید سیم کارت گوشی؛
  • (IMSI(International Mobile SIM card Identity که برای هر فرد به طور مجزا صادر شده و شامل شماره سریال ۱۵ رقمی گوشی  است؛

اهمیت (EIR (Equipment Identity Register در شبکه‌های موبایل

بررسی سریال گوشی معمولاً توسط این بخش صورت گرفته و هر دستگاه دارای یک شماره سریال منحصر به فرد است.

ارتباط شبکه‌های گوشی با یکدیگر چگونه است؟

برای استفاده از تلفن همراه در نقاط مختلف کشور، شبکه‌های شهری باید به یکدیگر متصل باشند. می‌توان برای ایجاد ارتباط بین شبکه‌های مبتنی بر موبایل، از یکی از روش‌های انتقال از راه دور، شبکه‌های بین شهری و کشوری استفاده کرد.

انواع شبکه‌های موبایل از نظر فرکانس

این شبکه ها  از نظر فرکانس  به ۳ دسته کلی تقسیم شده که عبارتند از:

  • GSM 900؛
  • GSM 1800؛
  • GSM 1900؛

معمولاً سرعت انتقال در شبکه‌های GSM 900 کمتر از بقیه بوده و کاربرد آن تنها در انتقال صدا یا سرویس‌های ساده است. در مقابل سرویس GSM 1800 سرعت بیشتری نسبت به نوع قبل داشته و اغلب به آن DCS هم گفته می‌شود.

در حال حاضر شبکه‌های GSM، قدرتی بالاتر از ۲۵۰۰ مگا هرتز داشته و در برخی کشورها این سرویس‌ها با کیفیت و سرعت بالاتری ارائه می‌شود.

شبکه‌های موبایل

معرفی نسل‌های مختلف شبکه‌های موبایل

اینترنت شبکه‌های گوشی همواره در حال تغییر و بروز رسانی است و سرعت انتقال داده در آن‌ها روز به روز افزایش پیدا می‌کند. سرعت و قابلیت‌های برخی از نسل‌های متفاوت شبکه‌های موبایل به همراه میزان سرعتشان در ادامه بیان می‌شود:

نسل General Packet Radio Service که در گوشی‌ها با نام G ظاهر شده و به آن اینترنت نسل دوم هم گفته می‌شود که اطلاعات و داده‌ها را با سرعت ۱۴ کیلو بایت بر ثانیه انتقال می‌دهد.

آشنایی با نسل E شبکه‌های موبایل

نسل E عموماً در نسل دوم شبکه‌های موبایل قرار گرفته و سرعت انتقال اطلاعات در آن حدود ۴۸ کیلوبایت بر ثانیه است.

نسل سوم تلفن همراه با نام G3 نمایش یافته و مخفف عبارت UMTS می‌باشد. سرعت انتقال در این نسل حدود ۴۸ کیلوبایت بر ثانیه بوده و امکان برقراری تماس‌های تصویری هم در آن‌ها وجود دارد.

نسل H مخفف عبارت HSDPA و کمی کندتر از HSDPA+ عمل می‌کند. سرعت انتقال داده در این نسخه حدود ۱٫۷۵ مگابایت بر ثانیه و در گوشی‌ها با نماد H استفاده می‌شود.

شبکه‌های موبایل

نسخه H+ شبکه‌های موبایل

آخرین نسخه از اینترنت موبایل بوده و سرعت دریافت و انتقال داده در آن چیزی حدود ۳۷ مگابایت بر ثانیه است.

شبکه‌های موبایل امروزه کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف داشته و در نسخه‌های مختلف در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. شبکه‌های موبایل معمولاً از اجزای مختلفی تشکیل شده که هر کدام کاربردهای مخصوص خود را دارند.

برای آشنایی بیشتر با شبکه‌های موبایل به آموزش تصویری “آموزش مقدماتی” مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *